Podstawowe informacje o Krecie

Poznaj podstawowe informacje o Krecie, które pomogą Ci w zaplanowaniu swojej podróży.

Co warto wiedzieć przed przyjazdem na Kretę?

Klasztor Toplou, Kreta - jedna z atrakcji wycieczki fakultatywnej podczas wycieczka fakultatywna Magiczny Wschód Krety

Kreta - królowa greckich wysp

Największa wyspa grecka i piąta pod względem wielkości wyspa Morza Śródziemnego. Długość linii brzegowej to 1046 km, a całej wyspy to 260 km. W tej mierze nie są uwzględnione kręte drogi wyspy, które musimy pokonać podczas jazdy z jednego końca wyspy na drugi. Wtedy odległość zwiększa się do około 337 km, a czas przejazdu szacuje się na około 5 godzin. To mniej więcej tyle co podróż z Krakowa do Gdańska, choć na tym dystansie liczba kilometrów jest znacznie większa.

 

Ludzie idący deptakiem w Heraklionie

Populacja

Populacja Krety to około 617 tysięcy mieszkańców, a całej Grecji to około 10 mln osób. Jest to największa wyspa Grecji pod względem liczby ludności. Dla porównania polski Wrocław, według ostatniego spisu powszechnego, zamieszkuje 672 tysiące obywateli. Kreta dzieli się na 4 prefektury: Chania, Rethymno, Heraklion i Lasithi. W prefekturze Heraklion mieszka najwięcej osób – około połowa wszystkich mieszkańców wyspy.

Pałac w Knossos, Kreta - atrakcja podczas wycieczki fakultatywnej Knossos - Winiarnia - Heraklion

Historia wyspy

Kreta to wyspa z bogatą i udokumentowaną historią. Zaczynając od czasów Minojskich (około 5 tysięcy lat temu), poprzez najazdy plemion greckich z części kontynentalnej, podbicie przez Rzymian, Arabów, Wenecjan, Turków i kończąc na krótkim panowaniu niemieckim podczas II Wojny Światowej. Każdy z tych okresów miał wpływ na kształtowanie się kultury i mentalności Kreteńczyków, która często różni się od tej z innych greckich wysp lub części kontynentalnej.

Masywy górskie na Krecie

Ukształtowanie terenu

Kreta imponuje swoim zróżnicowanym krajobrazem. Jej najwyższym szczytem jest Psiloritis, sięgający 2 456 metrów n.p.m. Wyspa słynie z licznych wąwozów, z których najbardziej znane to Wąwóz Samaria, Imbros i Wąwóz Aradena. Otaczają ją morza: Morze Kreteńskie na północy i Morze Libijskie na południu. Jej wybrzeże skrywa malownicze zatoki, takie jak Zatoka Mirabello, Zatoka Chania i Zatoka Mesara. 

Samolot lecący na lotnisko w Heraklionie

Lotniska na Krecie - dokąd polecieć?

Na Krecie funkcjonują trzy lotniska do obsługi lotów pasażerskich: w Chanii, Heraklionie oraz w Sitii. I choć to dwa z nich, Heraklion i Chania, obsługują loty czarterowe podczas sezonu wakacyjnego, to wybierając wakacje „na własną rękę” warto sprawdzić połączenie na trasie Polska-Ateny-Sitia, ponieważ zdarzają się atrakcyjne cenowo oferty. Umownie Kretę dzielimy na Zachodnią – z lotniskiem w Chanii oraz Wschodnią z lotniskiem w Heraklionie.

Z powodu dużych odległości między miejscowościami, podróż z lotniska do hotelu może zająć więcej czasu niż w przypadku innych greckich wysp. Podróż umila jednak piękny krajobraz wyspy.